Adderall – lek na bazie amfetaminy, popularny na amerykańskich kampusach i w Dolinie Krzemowej

Adderall – legendarny już lek na ADHD. Składający się m.in. z amfetaminy, przepisywany na ADHD, ale częściej używany przez amerykańskich studentów, finansistów z Wall Street oraz programistów z Doliny Krzemowej. Co to jest Adderall, jak działa i jak go dostać?

Co to jest Adderall?

Adderall jest kombinacją amfetaminy i dekstroamfetaminy. Brzmi groźnie? Tak w rzeczywistości jest, gdyż jest to ta sama amfetamina, która jest jednym z najsłynniejszych narkotyków. Jednak w odpowiednich ilościach jest to stymulant, który poprzez zwiększenie ilości dopaminy i noradrenaliny w mózgu, pomaga na koncentrację przez dłuższy okres czasu. Dlatego też Adderall jest przepisywany osobom z ADHD, pomagając im osiągnąć koncentrację i skupienie.

Adderall ma podobne działanie wśród osób zdrowych. Dlatego też jest bardzo popularnym środkiem stosowanym w nauce, a według niektórych badań nawet 20% amerykańskich studentów stosowało Adderall. Mogą wtedy bez żadnych zakłóceń skupić się na nauce lub przygotowaniu pracy zaliczeniowej. Na wielu kampusach uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych problemem się staje nadużywanie tego leku.

Również pracownicy wymagających i konkurencyjnych branż korzystają z Adderallu, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Dotyczy to przede wszystkim pracowników finansów i IT, którzy chcą pracować dłużej i wydajniej, przez co zarobić więcej, oraz profesjonalnych sprzedawców, którzy pragną poprawić swoje wyniki sprzedażowe, a także sportowców, dla polepszenia wyników w rozgrywkach (choć Adderall jest uznawany za środek dopingujący).

Zagrożenia związane z Adderallem

Adderall jest w ręku rozsądnej osoby bardzo potężnym narzędziem, który pozwala wiele osiągnąć. Jednak korzystanie z leku, w przypadku braku wskazań do leczenia ADHD, może prowadzić do psychicznego i fizycznego uzależnienia, jak również do problemów z sercem i psychozy.

Problem z Adderallem jest taki, że gdy się korzysta z niego regularnie, to szybko się wyrabia na niego tolerancja. W rezultacie, kolejne dawki nie dają spodziewanego rezultatu, a po jakimś czasie należy korzystać z leku tylko po to, aby normalnie funkcjonować. Dlatego też, Adderall nie może być stosowany przez zdrowe osoby regularnie.

Ponadto, po kilku godzinach od zastosowania Adderallu następuje „zjazd”, podobny do kaca.

Jak kupić Adderall w Europie

Korzystaniu z Adderallu w USA sprzyja fakt, że jest bardzo chętnie tam przepisywany przez lekarzy, oraz łatwiej otrzymać diagnozę na ADHD. Prawdopodobnie wynika to z mocnego lobby przemysłu farmaceutycznego, które ma wielomiliardowe dochody.

W Europie lek ten jest jednak o wiele bardziej kontrolowany. Amfetamina znajduje się w Polsce w wykazie substancji psychotropowych w grupie II-P, czyli substancji o niewielkich zastosowaniach medycznych i o dużym potencjale nadużywania. W Polsce bardzo mało prawdopodobne jest otrzymanie recepty od lekarza na Adderall.

W związku z tym, nie próbuj zdobyć Adderallu w Polsce. Można mieć wtedy spore problemy prawne.

W Polsce jest jednak pewna alternatywa do Adderallu, a mianowicie metylofenidat, o którym niebawem napiszę.

Take Your Pills

Osobom zainteresowanym tematem Adderallu polecam dokument na Netflixie „Take Your Pills”.

Film ten pokazuje, że w USA Adderall jest używany tak szeroko przez studentów i profesjonalistów, że stał się znaczącym problemem społecznym. Przedstawione jest w nim zjawisko nie korzystania z Adderallu w sposób optymalny, połykania codziennie pigułek jak cukierków bez żadnego planu, do czego miałoby to służyć. Dokument pokazuje również branżę farmaceutyczną w negatywnym świetle, która korzysta na sprzedaży dużej ilości leku.

Podsumowanie

Podsumowując Adderall, we właściwych rękach, jest bardzo potężnym lekiem, dającym znacznego „kopa” do nauki i pracy, i to większego niż np. modafinil czy noopept. Niemniej, biorąc pod uwagę jego skutki uboczne, należy do niego podchodzić z ostrożnością.

Jest on bardzo trudno dostępny w Polsce i przestrzegam przed zdobyciem go „alternatywną” drogą.

Szczególnie początkującym polecam najpierw spróbować innych substancji, takich jak modafinil/armodafinil, piracetam lub Noopept.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.