Co to jest Noopept?

Noopept jest uważany za rewolucyjny lek nootropowy stworzony na bazie piracetamu, ale tysiąc (!) razy od niego silniejszy (to znaczy, że taka sama dawka substancji czynnej piracetamu ma podobne efekty jak tysiąc razy mniejsza dawka Noopeptu).

Na co wpływa Noopept?

Jest to „smart drug” ogólnego przeznaczenia – zwiększa neuroplastyczność mózgu wspiera wiele obszarów kognitywnych w zakresie takim jak polepszenie pamięci, zdolności uczenia, skupienia oraz koncentracji [1] [2].

Podczas gdy piracetam wpływa głównie na wczesne etapy przetwarzania pamięciowego, uważa się, że Noopept działa również na inne obszary mózgu [3].

Noopeptowi przypisuje się również działanie przeciwlękowe, antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo, niektóre badania sugerują, że może ochronić komórki mózgowe przeciw niektórym formom neurotoksyczności [4] odpowiedzialnymi za choroby Parkinsona i Alzheimera. Jest również sporo opinii, że Noopept poprawia zdolności werbalne (np. odpowiedniego wysławiania się).

Mechanizm działania i badania naukowe

Należy jednak zaznaczyć, że Noopept jest stosunkowo nowo odkrytą substancją i nie jest dostateczne przebadany, a mechanizm działania nie do końca poznany. W rezultacie, nie jest jeszcze zatwierdzony przez amerykańską agencję leków FDA. Jest używany w celach medycznych w Rosji (skąd pochodzi) i kilku innych krajach.

Jego działanie jest subtelne i niekiedy niedostrzegalne, a badania obecnie dostępne pokazują tylko zbliżony obraz efektów leku. Większość dostępnych danych jest jedynie anegdotyczna i są to zazwyczaj opinie indywidualnych użytkowników leku. Na przykład na forum Hyperreal, mamy setki opinii na temat działania Noopeptu, z których większość jest pozytywna. Należy jednak podchodzić ostrożnie do niektórych opinii z forów internetowych…

Mimo wszystko przyjmuje się, że Noopept ma udowodnione działanie poprawiające ogólne zdolności umysłowe, jednak dokładny mechanizm musi być lepiej przebadany naukowo.

Jak stosować Noopept

Typowa dawka noopeptu używana w badaniach to 20 mg substancji czynnej. Na początek warto rozpocząć jednak od dawki 10 mg (jest to zazwyczaj jedna tabletka).

Dla dobrych efektów, Noopept należy używać regularnie – codziennie, z ewentualnymi przerwami (np. w weekendy). Po 2 miesiącach stosowania noopeptu, wskazana jest tygodniowa przerwa celem uniknięcia tolerancji.

Nie należy używać Noopeptu późnym wieczorem, gdyż może wtedy utrudnić zasypianie.

Megadawka

Megadawki Noopeptu to dawka między 50 a 100mg (nie stwierdzono po takiej dawce poważnych skutków ubocznych). W niektórych przypadkach można nawet przekroczyć ten limit. Użytkownicy Noopeptu biorą megadawki, aby osiągnąć bardzo szybką i znaczącą poprawę pamięci, inteligencji i koncentracji. Nie są one jednak rekomendowane dla początkujących użytkowników. Z takich dawek nie powinno się korzystać częściej niż raz w tygodniu, gdyż może się szybko wyrobić tolerancja i spaść efektywność leku w długim terminie.

Noopept – formy podania

Noopept jest dostępny w tabletkach oraz proszku. W przypadku tabletek substancja jest dokładnie odmierzona (dlatego też sugeruję taką formę podania). W przypadku proszku warto zaopatrzyć się w specjalną elektroniczną wagę celem odmierzenia odpowiedniej ilości substancji. Są również dostępne malutkie łyżeczki do odmierzania substancji, ale nie są one zbyt dokładne.

Noopept jest również rozpuszczalny w wodzie i może być zmieszany z wodą lub sokiem, a także przyjmowany podjęzykowo.

Noopept – okres działania

Użytkownicy Noopeptu sugerują, że działa szybciej niż inne racetamy (nawet po 20 minutach od przyjęcia tabletki), ale ma krótsze działanie. Po doustnym podaniu, tabletki Noopeptu mają okres półtrwania ok 60-90 min. Nie oznacza to jednak, że działa on tylko 60-90 minut. Tylko połowa Noopeptu zostaje „wydalona” z organizmu po tym czasie, a jego efekty utrzymują się w mózgu co najmniej kilka godzin.

Skutki uboczne i ryzyka

Chociaż ten nootropik jest uważany za stosunkowo bezpieczny, jak w przypadku każdego leku jest kilka skutków ubocznych, których należy być świadomym przed korzystaniem z substancji. Nie każdy również doświadcza pozytywnych skutków w ten sam sposób.

Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi są bóle głowy, bezsenność oraz łagodne problemy żołądkowe [5]. Inne problemy, o których można niekiedy usłyszeć (m.in. na forach internetowych) to zwiększona szybkość myślenia (w negatywnym tego słowa znaczeniu), zmiany apetytu i wahania nastroju.

Również należy zaznaczyć, że nie wszyscy doświadczą pozytywnych efektów noopeptu.

Czy Noopept jest bezpieczny?

W skrócie odpowiedź brzmi – tak jest bezpieczny. Jednak brak jest badań nad długoterminowymi efektami. Nie można stwierdzić ze 100% pewnością, że żadne negatywne efekty się nie pojawią, ale nie ma dowodów na jakąkolwiek długoterminową szkodliwość.

Należy jednak pamiętać, aby kupić Noopept ze sprawdzonego źródła. Kupno podrobionego leku jest prawdopodobnie największym ryzykiem związanym z korzystaniem z tej substancji.

Podsumowanie

Noopept jest bardzo obiecującym nootropem, i uważa się, że ma bardzo pozytywne efekty w szerokim zakresie m.in. polepszenia inteligencji, pamięci i koncentracji. Jest dowiedzione, że jest bardziej efektywny od piracetamu. Niemniej więcej badań naukowych jest potrzebne, aby lepiej zrozumieć jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.