Fenibut

Fenibut – wspomaganie mózgu i polepszenie pewności siebie w jednym

Fenibut jest lekiem o nieco innym profilu niż poprzednie opisane w tym blogu, gdyż ma mniejszy (ale istniejący) wpływ na koncentrację i pamięć, a znacznie większe działanie przeciwlękowe, przeciwstresowe i polepszające pewność siebie.

Co to jest fenibut?

Najprościej pisząc, Fenibut (po angielsku Phenibut) jest fenolową pochodną neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-amino masłowego), który ma działanie uspokajające organizm. Został on odkryty w latach 60-tych ubiegłego wieku w Związku Radzieckim (swoją drogą będący ojczyzną wielu leków nootropowych) i miał być stosowany jako lek uspokajający i leczący niektóre zaburzenia psychiczne.

Fenibut jest zarejestrowanym i kontrolowanym lekiem m.in. w Rosji, Białorusi, Ukrainie i Łotwie, gdzie jest używany do leczenia lęków oraz poprawy snu. W innych krajach jest zazwyczaj traktowany jako suplement diety.

Fenibut – jak działa?

Co istotne, lek ten jest całkiem nieźle przebadany (w szczególności w porównaniu do innych substancji nootropowych). Substancja była testowana zarówno na zwierzętach jak i ludziach, więc generalnie jest bezpieczna do stosowania, chociaż wskazane jest pogłębienie badań jej działania na ludziach.

Fenibut posiada pewne pozytywne działanie na funkcje intelektualne, ale zdecydowanie bardziej działa uspokajająco (co w rezultacie wpływa również korzystnie na funkcje poznawcze), antystresowo oraz zwiększając jakość snu. Badania wskazują pozytywne efekty w tym zakresie, i co prawda bezpośrednio nie wpływa na sprawność umysłową, to prawdopodobnie poprzez redukcję stresu oraz polepszenie snu pośrednio działa na funkcje kognitywne.

Fenibut

Ponadto, fenibut działa również przeciwlękowo, co może oznaczać, że jest dobrą alternatywą dla obecnie używanych leków przeciwlękowych i antydepresyjnych. Zdaniem niektórych zmniejsza znacząco fobię społeczną, nie powodując efektu „przymulenia” i szybkiej tolerancji, jak niektóre leki przeciwlękowe, więc może się przyczynić do znaczącej poprawy życia w tym zakresie.

Jako rezultat działania przeciwlękowego i przeciwstresowego, można śmiało powiedzieć, że fenibut poprawia pewność siebie i to jest moim zdaniem najistotniejszy efekt jego stosowania. Zatem jest to lek proponowany podczas sytuacji stresowych takich jak rozmowa rekrutacyjna czy randka. Jednocześnie nie powoduje on efektu „naćpania”, który jest widoczny przy alkoholu lub niektórych lekach przeciwlękowych. Należy jednak pamiętać, że na każdego ten lek może zadziałać inaczej, także proponuję sprawdzić, jak w kontrolowanych warunkach ta substancja zadziała na Ciebie.

W związku z powyższym działaniem oraz dużą znajomością leku szczególnie w Rosji, był on stosowany między innymi przez astronautów rosyjskich, celem poprawy funkcjonowania na stacji kosmicznej.

Fenibut – jak używać?

Okres półtrwania fenibutu wynosi około 4-6 godzin.

Zaleca się przyjmować dziennie około 500-1000 mg fenibutu, rozbite na 2-3 dawki. Powinien być przyjmowany ciągle, jednak po maksymalnie kilku tygodniach sugerowana jest przerwa w stosowaniu, aby nie wyrobić znaczącej tolerancji na lek.

Można przetestować fenibut podczas trudnej nauki skomplikowanego materiału, ale jego działanie  dla większości osób będzie bardziej przydatne w sytuacjach stresogennych: randka, rozmowa rekrutacyjna, telekonferencje czy negocjacje kupna/sprzedaży.

Niemniej, jak już wspomniałem, każdy musi sam wcześniej przetestować jak zachowuje się po fenibucie, najlepiej w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, gdyż każdy organizm jest inny i może inaczej na fenibut zareagować. Każdy z nas ma inną genetykę, styl życia i niedobory różnych składników, dlatego działanie może być różnorakie.

Legalność i zakup

W Polsce fenibut jest legalny, traktowany jako suplement i nie wymaga recepty. Można go łatwo kupić w internecie. Należy jednak pamiętać o zakupie go ze sprawdzonego źródła.

Fenibut jest zazwyczaj dostępny w formie kapsułek lub proszku. O ile nie posiadasz wagi aptecznej, aby dobrze wymierzyć dawkę sugeruję zakup kapsułek.

Na świecie, w większości krajów fenibut jest całkowicie legalny, ale w niektórych krajach jest substancją kontrolowaną dostępną na receptę (między innymi w Rosji, z której pochodzi).

Jeszcze raz przestrzegam, aby zakupić fenibut ze sprawdzonego źródła, gdyż często zdarzają się podróbki! W przyszłości zapewne opiszę sklepy, które osobiście sugeruję.

Fenibut – skutki uboczne

Fenibut jest stosunkowo dobrze tolerowany przez organizm, ale jak każdy lek, ma również (stosunkowo rzadkie) skutki uboczne. Przede wszystkim może powodować senność, drażliwość, nudności i bóle głowy. Jednak jeżeli korzystający zastosuje się do standardowych dawek, nie powinno wystąpić wiele poważnych skutków ubocznych.

Należy również zaznaczyć, że nie wszyscy doświadczają pozytywnych efektów działania fenibutu – na niektórych lek ten nie działa, lub działa „przymulająco”, dlatego też każdy musi sam przetestować jak ten lek na niego działa.

Fenibut, jak większość leków, nie powinien być łączony z alkoholem.

Podsumowanie

Podsumowując, fenibut ma nieco inne działanie niż większość leków opisywana na tym blogu, gdyż działanie na funkcje kongnitywne jest tylko jednym z jego efektów, a znacznie istotniejsze jest jego działanie przeciwlękowe i zwiększajace pewność siebie, dlatego może być szczególnie przydatny w sytuacjach stresowych takich jak rozmowa rekrutacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.