poprawa koncentracji

Metylofenidat, czyli lek na ADHD poprawiający koncentrację

Metylofenidat to dostępna w Polsce alternatywa dla Adderallu, która jest głównie stosowana w leczeniu ADHD, ale przez niektórych również do poprawy koncentracji.

W jednym z poprzednich artykułów opisywałem Adderall – bardzo silną substancję na bazie amfetaminy, która znacznie podnosi koncentrację i zdolność uczenia się, mimo że jej głównym przeznaczeniem jest leczenie ADHD.

Adderall jednak, ze względu na zawartość amfetaminy i mimo ogromnej popularności w USA, jest praktycznie niemożliwy do uzyskania w Europie (przynajmniej legalnie). Na naszym kontynencie mamy jednak pewną alternatywę – metylofenidat.

Co to jest metylofenidat i jak działa?

Metylofenidat (MPH) to organiczny związek chemiczny z grupy fenyloetyloamin. Substancja ta jest jednym z najbardziej popularnych stymulatorów (na równi z Adderallem) w Stanach Zjednoczonych i występuje tam w leku pod nazwą handlową Ritalin. W Polsce odpowiednikiem Ritalinu jest Concerta i Medikinet.

Wyżej wymienione medykamenty są stosowane w leczeniu ADHD, bardzo silnie wpływają na neurony kory przedczołowej i podobnie jak Adderall poprawiają koncentrację i uwagę. ADHD to bardzo uciążliwa choroba, która powoduje rozkojarzenie i często brak skupienia, przez co dzieci mające tę chorobę osiągają słabsze wyniki w nauce, zaś osoby dorosłe mają również trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Działanie stymulujące MPH (jest inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny) jest podobne do działania kokainy, ma więc właściwości psychoaktywne, a tym samym jest lekiem narkotycznym. Brzmi to niepokojąco, jednak w dawkach zalecanych i w odpowiedni sposób (doustnie) nie powoduje euforii czy nadmiernego pobudzenia, a pomaga w skupieniu. Na ulotkach leków wymienionych jest mnóstwo skutków ubocznych (zresztą jak w innych lekach psychostymulujących), które należy przeczytać przed ich zażyciem. Wymieniane w ulotce są między innymi zmiany nastroju, niemiarowe bicie serca, myśli samobójcze. Bezwzględnie nie należy mieszać tych leków z alkoholem. Jeśli chodzi o rekreacyjne używanie leków, wymienić można: utratę apetytu, zmniejszenie łaknienia, nadmierne pocenie, bóle głowy, co oczywiście nie zawsze się zdarza.

Co się dzieje pozytywnego przy używaniu leku przez osoby zdrowe?

Pomimo, że jest to lek na ADHD, metylofenidat coraz częściej jest używany przez zdrowe osoby w celach pozamedycznych, a mianowicie, aby polepszyć wydajność umysłową.

Metylofenidat nie powoduje takich trudności w zasypianiu jak na przykład modafinil, ponieważ działa głownie na koncentrację, a jego głównym działaniem nie jest przedłużenie czasu czuwania. Proces pracy i nauki po tym leku jest spokojny oraz sprawia więcej przyjemności i satysfakcji poprzez dopaminergiczne działanie substancji. Wiele osób zauważa pozytywny skutek zażywania tych leków w postaci lepszego nastroju. Najlepiej jak lek jest stosowany doraźnie i okresowo przy nauce do egzaminów oraz przy większym obciążeniu w pracy. Poprawia także proces zapamiętywania,  motywację i szybkość przetwarzania informacji.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku osób zdrowych substancja nie działa jak lek, a jak narkotyk, dlatego jej długotrwałe stosowanie powoduje tolerancję. Leki zawierające metylofenidat działają już od zażycia pierwszej tabletki.

Lek jest dostępny w postaci szybko uwalniającej (IR – Instant Release) oraz o przedłużonym i zmodyfikowanym uwalnianiu (XR/CR). Różnią się w uproszczeniu tym, że w postaci szybko uwalniającej, efekty całej tabletki widzisz stosunkowo szybko i daje ona mocniejszego „kopa”, jednak efekty leku szybciej się również kończą. Przedłużone uwalnianie, jak sama nazwa wskazuje, przedłuża działanie leku, który działa w sposób bardziej stonowany i uwalnia się z tabletki wolniej więc działanie nie jest mocno dostrzegalne, ale za to powinno trwać dłużej.

Bazując na opiniach osób, które korzystały z metylofenidatu celem poprawy zdolności umysłowych, lepiej jest skorzystać z postaci szybko uwalniającej, szczególnie na początku, gdyż możesz łatwiej dostrzec działanie leku i stwierdzić, czy on rzeczywiście na Ciebie działa pozytywnie.

Dostępność i legalność metylofenidatu w Polsce

W Polsce substancja występuje w dwóch lekach: Concerta (o powolnym uwalnianiu) oraz Medikinet (o szybkim lub spowolnionym uwalnianiu).

Należy jednak pamiętać, że jest to lek silnie wpływający na neuroprzekaźniki i jest on ściśle kontrolowany, w związku z czym lekarze w Polsce bardzo niechętnie go przepisują (zazwyczaj tylko, gdy masz udowodnione ADHD). Równocześnie przestrzegam przed jego uzyskaniem z „alternatywnego” źródła, gdyż wtedy nie wiesz co w rzeczywistości otrzymujesz (zdarzają się podróbki).

Metylofenidat – podsumowanie (czy warto)

Podsumowując, metylofenidat to potężny lek, który potrafi znacząco podnieść koncentrację i zdolności umysłowe. Nie jest to jednak lek dla każdego. Jest on przepisywany osobom z ADHD i na zdrowe osoby działa stymulująco, lecz nie każdy organizm dobrze toleruje ten lek.

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924977X21001322

https://journals.lww.com/psychopharmacology/Abstract/2021/03000/The_Use_of_Methylphenidate_for_Cognitive.4.aspx

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33666399/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5642404/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.