Fenibut

Modafinil – najpopularniejszy nootropik i pierwowzór NZT-48

W filmie „Jestem Bogiem”, główny bohater bierze pigułkę NZT-48, która całkowicie zmienia jego życie. Nagle może on używać 100% swojego mózgu. Ma doskonałą koncentrację, zrozumienie, kreatywność i pewność siebie. W przeciągu kilku dni jego życie zmienia się na lepsze.

Oczywiście nie ma czegoś takiego jak NZT-48. Niektórzy uważają jednak, że mają namiastkę NZT – lek, który ponoć był pierwowzorem tabletki z Jestem Bogiem – modafinil.

Co to jest modafinil?

Na początek, muszę Cię niestety rozczarować – ten lek nie jest gwarantem natychmiastowego sukcesu, ani tego, że Twoje życie się od razu zmieni na lepsze. Nie nauczysz się nowego języka programowania w kilka dni ani nie staniesz się natychmiast bardzo pewny siebie. Chciałbym, aby tak było.

Jednakże, przy rozsądnym użyciu, modafinil może znacznie pomóc w nauce, przy minimalnym ryzyku.

Modafinil został wprowadzony do użytku w 1986 roku jako eksperymentalny lek na narkolepsję. W latach 90-tych został zatwierdzony przez amerykańskie FDA, również jako lek dla pracowników zmianowych, którzy muszą pracować w różnych nietypowych nocnych godzinach.

Lecz bądźmy szczerzy – nie dlatego jesteś zainteresowany tym lekiem. Modafinil jest znany z tego, że polepsza koncentrację, produktywność i dodaje energii. Amerykańscy piloci wojskowi korzystali z modafinilu, dzięki czemu mogli utrzymać skupienie na długich misjach. Również podobno Barack Obama zażywał modafinil podczas zagranicznych podróży, aby uniknąć jet lagu. No i, co pewnie dla nas najważniejsze, masa przedsiębiorców z Doliny Krzemowej, osoby na wysokich stanowiskach i generalnie ludzie sukcesu eksperymentują z modafinilem, aby uzyskać przewagę nad konkurencją…

Obecnie jest to w Polsce lek na receptę. Trudno jest uzyskać go od lekarza, jednak jest on możliwy do zamówienia przez internet.

Modafinil NIE jest:

 • Stymulantem – jest to inny rodzaj leku niż osławiony Adderall. Modafinil nie sprawi, że będziesz na „haju”. Po prostu pomaga osiągnąć subtelną koncentrację i skupienie.
 • Uzależniający – nie ma dowodów, że modafinilem można się uzależnić. Niemniej, po długotrwałym zażywaniu może się wyrobić tolerancja i wtedy należy zrobić przerwę w zażywaniu, aby lek działał jak przedtem.
 • Narkotykiem, który ma dużo efektów ubocznych – nie stwierdzono poważnych efektów ubocznych po rozsądnym zażywaniu modafinilu. Niemniej, przed zażyciem rekomenduję konsultację z lekarzem, szczególnie jeżeli cierpisz na jakieś choroby psychiczne lub neurologiczne.

To w czym modafinil na pewno pomaga jest zwiększenie Twojej produktywności. Działanie jest co prawda subtelne, ledwo odczuwalne, ale udowodnione naukowo.

Jak działa modafinil?

Nauka nie wyjaśniła jeszcze dokładnego działania modafinilu. Nie jest to bardzo niepokojące, gdyż naukowcy nie znają również dokładnego działania wielu bardziej dostępnych i popularnych leków.

W dużym skrócie, lek ten tymczasowo blokuje Twój cykl snu. To jest duża różnica pomiędzy modafinilem i stymulantami. Modafinil nie dodaje niczego, więc nie powoduje nagłego wyrzutu energii, a raczej zmniejsza zmęczenie i senność, poprzez co Twój umysł może skupić się na temacie, na którym chciałbyś się skupić.

Główny mechanizm działania to regulacja oreksyny, która wpływa na sen oraz pośrednio na dopaminę. Dopamina, hormon kojarzony z sukcesem bardziej niż testosteron (polecam książkę Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz).

Nie jest dokładnie zbadane działanie, ale modafinil wpływa również na histaminę, noradrenalinę, serotoninę i receptory GABA. Nie chcę tutaj szczegółowo opisywać naukowych podstaw działania (można znaleźć na internecie wiele źródeł w tym zakresie na wiele stron), ale w dużym skrócie, Twój mózg przestaje przesyłać do Twojego ciała sygnały, że jesteś zmęczony. Zwiększa Twoje skupienie, ALE jednocześnie zmniejsza kreatywność – czyli w skrócie, najpierw wymyśl swój pomysł na biznes bez leku, a następnie wykonaj na modafinilu ;).

Pozytywne efekty modafinilu

Jest wiele benefitów zażywania modafinilu, anegdotycznych jak i potwierdzonych naukowo. Udowodnione efekty to:

 • Redukcja zmęczenia
 • Szybszy czas reakcji
 • Lepsze zrozumienie
 • Zmniejszenie apetytu

Jest również kilka efektów zauważanych przez niektórych, ale nie udowodnionych jeszcze naukowo:

 • Większa ekstrawertyczność i otwartość na ludzi
 • Większa pewność siebie

Warto również dodać, że modafinil jest używany w sporcie jako doping, gdyż potrafi znacznie zwiększyć możliwości fizyczne i psychiczne sportowców.

Skutki uboczne modafinilu

Jak każdy lek, modafinil ma kilka skutków ubocznych. W 1 lub 2 przypadkach na milion, może wystąpić syndrom Stevensa-Johnsona, czyli poważna reakcja alergiczna skóry. Jest to bardzo rzadki objaw i mało prawdopodobne jest aby wystąpił.

Ponadto, kilka stosunkowo łagodnych objawów często zaobserwowano podczas korzystania z modafinilu:

 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Bezsenność
 • Mdłości.

Objawy te są zazwyczaj krótkotrwałe i się kończą po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Ponownie zaznaczam, że w każdym przypadku warto skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku!

Podsumowanie

Podsumowując, modafinil nie jest ekwiwalentem NZT-48 z filmu Limitless jak również nieco mu brakuje pod względem działania do słynnego Adderalu. Jest jednak prostym i stosunkowo bezpiecznym lekiem, który jest w stanie znacznie Ci pomóc w nauce i pracy, subtelnie zwiększając koncentrację, produktywność i ilość energii.

Przeczytaj także jak używać modafinilu, a także o różnicach pomiędzy modafinilem i armodafinilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.