armodafinil-vs-modafinil-roznice

Modafinil vs armodafinil – różnice i podobieństwa

Kiedy w popularnej prasie czytam o modafinilu, bardzo często autorzy mają na myśli zarówno modafinil jak i armodafinil używając nazwy „modafinil” jedynie jako skrótu myślowego, ale opisując obydwie substancje jednocześnie. Sam tak zrobiłem opisując modafinil pod tym linkiem (polecam przeczytać na początek).

Jednakże te dwie substancje mają pewne drobne różnice. W rezultacie, każdy powinien zdecydować, która z nich będzie dla niego lepsza.

Jakie są główne różnice między modafinilem a armodafinilem?

Armodafinil jest nowszym lekiem w porównaniu do modafinilu. Został on zatwierdzony po raz pierwszy w 2007 roku, jako enancjomer modafinilu (w uproszczeniu enancjomery są molekułami, które są swoimi lustrzanymi odbiciami –na przykład jak dwie pary rękawiczek) podczas gdy modafinil jest dostępny już od lat 70-tych ubiegłego wieku.

Armodafinil może mieć nieco dłuższy okres półtrwania w porównaniu do modafinilu i w niektórych przypadkach, armodafinil może być uważany za mocniejszy lek z lepszymi efektami. Mimo że obydwa leki mają podobne skutki uboczne, niektóre mogą być częstsze lub rzadsze w jednym z leków. W rezultacie, armodafinil jest zazwyczaj dostępny w ilości substancji czynnej w jednej tabletce wynoszącej 150mg w porównaniu do 200mg w przypadku modafinilu.

Modafinil vs armodafinil – który jest skuteczniejszy według badań?

Armodafinil i modafinil są podobne do siebie, więc będą mniej więcej tak samo skuteczne w zmniejszeniu senności i polepszeniu koncentracji. W większości badań (takich jak to lub to), rezultaty były zbliżone.

Armodafinil może mieć jednak dłuższy efekt. Może być to niekorzystne w niektórych sytuacjach, gdyż działająca jeszcze substancja może znacząco utrudnić zaśnięcie (jak zaznaczyliśmy tutaj, w przypadku obydwu substancji lepiej jest połknąć tabletkę z rana).

Skutki uboczne armodafinilu oraz modafinilu

Najczęstszymi skutkami ubocznymi są bóle głowy, lekkie mdłości, nerwowość, bezsenność i zawroty głowy. Obydwa leki, w bardzo rzadkich przypadkach, mogą spowodować wysypkę. W przypadku wystąpienia wysypki, natychmiast należy zaprzestać stosowania leku.

Skutki uboczne modafinilu wydają się być nieco częstsze niż armodafinilu, jednakże w obydwu przypadkach są one stosunkowo rzadkie i łagodne.

Modafinil czy armodafinil – który lepszy?

Armodafinil wg badań wydaje się być nieco lepszym lekiem od modafinilu (nowszy z nieco rzadszymi skutkami ubocznymi), jednak biorąc pod uwagę opinie wielu osób, na każdego inny lek może działać lepiej (na niżej podpisanego autora lepiej działa modafinil).

Dlatego też warto spróbować obydwu leków i spróbować, który lepiej na Ciebie działa (najlepiej zachowując około tygodnia przerwy między braniem obydwu leków). Również należy wziąć pod uwagę aspekt dostępności – jeżeli masz lepszy dostęp do modafinilu, nie należy go skreślać, gdyż różnice pomiędzy lekami są niewielkie.

Główne marki modafinilu i armodafinilu

Główne marki, pod którymi najczęściej w Europie można kupić modafinil to:

  • Modalert
  • Modvigil

Natomiast najczęściej spotykane marki armodafinilu to:

  • Wakalert
  • Artvigil

Adrafinil – starsza wersja modafinilu
Na koniec jeden komentarz – w niektórych sklepach internetowych możecie się spotkać z lekiem adrafinil, który jest zbliżony działaniem do modafinilu/armodafinilu. Jest to jednak starsza wersja modafinilu i według badań nie jest tak skuteczna jak modafinil/armodafinil i nie mylcie go z armodafinilem (mimo podobnych nazw😉). Jest on łatwiej dostępny (bez recepty), jednak moim zdaniem warto się nieco natrudzić, aby zdobyć modafinil lub armodafinil).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.