Negatywne strony korzystania z nootropików i biohackingu

Zdecydowana większość z tysięcy biohakerów, którzy korzystali z nootropików, ma zdecydowanie pozytywną opinię na ich temat – czują się lepiej, mają więcej energii, większą koncentrację i ochotę do nauki oraz pracy. Jednakże jest kilka negatywnych skutków nootropików, o których musisz pamiętać, przed wejściem w kuszący świat tych leków.

Koszt

Można rozpocząć przygodę z nootropikami od kilkunastu-kilkudziesięciu złotych miesięcznie (np. od jednej tabletki piracetamu). Jednak gdy się chce poważniej zająć tym tematem, ten koszt może być znacznie większy.

Na przykład koszt jednej tabletki (mojego ulubionego) armodafinilu oscyluje w granicach 10 zł, co przy bardziej regularnym stosowaniu daje spory wydatek.

Wiele suplementów, szczególnie tych bardziej zaawansowanych, należy również zamówić z zagranicznych źródeł, co swoje kosztuje i powoduje, że należy dodatkowo zapłacić całkiem sporo za przesyłkę.

Z mojego doświadczenia, gdy korzystasz z dobrej jakości nootropików o dobrych opiniach, sprawdzonym działaniu i z wiarygodnych źródeł, koszt może wynieść w granicach 150-400 zł miesięcznie. Jest to spory wydatek, jednak gdy stan po nootropikach wykorzystasz dobrze, to szybko się on zwróci, na przykład w o wiele wyższych zarobkach.

Trudności z uzyskaniem i ryzyko podróbek

Najlepiej przebadane i działające substancje są niestety albo na receptę (modafinil, piracetam) lub praktycznie w ogóle niedostępne w Polsce (Adderall, metylofenidat). Dlatego należy włożyć sporo wysiłku w uzyskanie ich – pójść do lekarza na prywatną wizytę, co swoje kosztuje lub zamówić z „alternatywnych” źródeł.

Z drugiej strony, korzystanie z nieoficjalnych źródeł, często zagranicznych, jest ryzykowne, gdyż częste są podróbki. Dlatego należy ostrożnie robić zakupy – tylko w sprawdzonych i rekomendowanych miejscach.

Negatywna opinia w społeczeństwie

Kiedy rozmawiasz ze swoimi znajomymi lub rodziną o nootropikach, zazwyczaj ich ocena o Tobie jest negatywna. Wiele osób uważa, że:

  • powinieneś postępować uczciwie, a poprawianie w ten sposób swoich zdolności umysłowych jest „oszukiwaniem”
  • substancje te nie działają lub działają negatywnie jak narkotyki (częsty jest osąd zrównujący sprawdzone medycznie leki z twardymi narkotykami)
  • sekret na produktywność to po prostu właściwe odżywianie się, ćwiczenia i właściwe nastawienie (to prawda, że te czynniki są podstawą, ale one nie wystarczą)

Ironicznie, te uwagi pochodzą zazwyczaj od osób, które niewiele w życiu osiągnęły i nie potrafią podać naukowych, wiarygodnych źródeł na swoje osądy.

Pracoholizm

Nootropiki są paliwem rakietowym dla produktywności i pracoholizmu. Kiedy weźmiesz taki, na przykład, modafinil, nagle zaczniesz mieć ochotę na zrobienie jak największej ilości rzeczy na raz. Nie jest to zawsze korzystne dla Twojego zdrowia i relacji z innymi (na przykład rodziną). Niestety w moim przypadku zbyt dużo weekendów poświęciłem na rzeczy związane z pracą (choć pod pewnymi aspektami się to opłaciło).

Zjazd po nootropikach

Nootropiki pozwalają Ci czuć się wręcz prawie bogiem, lecz kiedy korzystasz z nich ciągle i nagle przestaniesz, to zauważysz, że jesteś „wolniejszy” i mniej skoncentrowany (chociaż Twój naturalny stan powróci dosyć szybko). Niestety, jeżeli chcesz być cały czas w stanie wysokiej produktywności, należy z większości nootropików korzystać ciągle (nie jest to jednak rekomendowane).

Efekty uboczne

Nootropiki, jak każdy lek, mają pewne efekty uboczne – w przypadku opisanych substancji na tym blogu, efekty uboczne powinny być minimalne, podobne do zwykłych leków dostępnych bez recepty i nie mieć bardzo poważnych konsekwencji. Zazwyczaj mówimy to o bólach i zawrotach głowy, bezsenności, mdłościach oraz problemach żołądkowych, które powinny szybko ustąpić.

Niemniej w przypadku poważniejszych efektów ubocznych pamiętaj, aby zawiadomić jak najszybciej lekarza!

Trudności ze znalezieniem odpowiedniej substancji dla siebie

Niestety (lub stety), każdy organizm jest inny i na każdego działają inne substancje. Dlatego też każdy musi poeksperymentować z różnymi substancjami, a także ich kombinacjami, aby poznać jak one na niego działają i jakie się sprawdzają w różnych sytuacjach i co poprawiają (kreatywność, energia, koncentracja, pamięć…), a także jakie skutki uboczne mają. Takie eksperymenty wymagają jednak sporo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.