Nikotyna jako nootropik

Wszyscy już wiedzą, że palenie jest szkodliwe i uzależniające. Jednakże jeden z głównych składników papierosów – nikotyna – ma również pozytywne właściwości i w odpowiednich ilościach może korzystnie wpłynąć na mózg poprawiając koncentrację i pewność siebie.

Palenie papierosów szkodzi

Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, że palenie papierosów jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Zostało naukowo udowodnione, że papierosy przyczyniają się do raka płuc. Ponadto mogą spowodować m.in. zapalenie oskrzeli, astmę, rozedmę płuc, choroby serca, pogorszyć stan zębów i obniżyć płodność (to tylko przykłady negatywnych efektów). Palenie papierosów pogarsza również generalną wydolność organizmu w sporcie.

Pozytywne działanie papierosów?

Pomijając długą listę negatywnych skutków, to papierosy (a dokładnie nikotyna) mają jednak pewne zauważalne pozytywne efekty – pomagają ludziom się zrelaksować i zmniejszyć stres, a także daje poczucie przyjemności.

Naukowo zostało udowodnione, że nikotyna w odpowiednich dawkach wpływa na neuroprzekaźniki takie jak dopamina i acetylocholina oraz pobudza układ nerwowy, co z kolei powoduje poprawę zdolności uczenia się oraz zwiększa koncentrację. Nikotyna zmniejsza również ryzyko chorób Parkinsona i Alzheimera.

Papierosy mają również pewien efekt socjalny – palacze łatwiej odnajdują się w grupie i potocznie wiadomo, że łatwiej nawiązać kontakty „przy dymku”. Papierosy są często palone podczas imprez nawet przez osoby, które na co dzień brzydzą się tym nałogiem. Między innymi dlatego palenie papierosów jest modne w niektórych kręgach.

Osoby palące często są bardziej opanowane – nie bez powodu palenie uspokaja i relaksuje.

Nikotyna jako nootropik

Powyższe pozytywne efekty są w dużej mierze zasługą jednej z wielu substancji znajdujących się w papierosie, czyli nikotyny.

Zażywanie nikotyny w papierosach powoduje jednoczesne wchłanianie dziesiątek innych niekorzystnych dla zdrowia substancji. Jednakże można zażywać samą nikotynę bez konieczności palenia.

Dlatego też przyjmowanie samej nikotyny może być ciekawą alternatywą dla innych substancji takich jak modafinil lub Noopept, w celu polepszenia koncentracji oraz ogólnej wydajności mózgu przy jednoczesnym zrelaksowaniu i uspokojeniu. Nikotyna nie jest mocno spopularyzowana jako nootropik, głównie ze względu na jej negatywne piętno związane z papierosami.

Naukowcy uważają, że nikotyna w szczególności może pomóc osobom z zaburzeniami koncentracji. Została ona przetestowana wśród osób z chorobą Alzheimera, ADHD oraz schizofrenią. W szczególności pacjenci z chorobą Alzheimera mają niedobór acetylcholiny i mniej receptorów nikotynowych w mózgu. Niewielka, stabilna ilość nikotyny dziennie (mniej więcej ekwiwalent jednego papierosa) może być zatem środkiem do poprawy przynajmniej niektórych negatywnych symptomów Alzheimera.

W jednym z badań na 74 osobach z pierwszymi objawami Alzheimera, osoby które otrzymały nikotynę lepiej sobie radziły w testach wymagających wysiłku umysłowego w porównaniu do osób, które nikotyny nie przyjęły. Obecnie szerzej zakrojone badania są planowane, celem dokładniejszego sprawdzenia działania nikotyny w tym zakresie.

Jak korzystać z nikotyny

Nikotynę w celach stymulacji mózgu najlepiej zażywać w plastrach nikotynowych lub w formie nikotynowych gum, które służą do rzucenia palenia i zawierają nikotynę, która jest wchłaniana do organizmu.

Należy pamiętać, że w przypadku osób niepalących nikotyna działa pozytywnie na układ nerwowy jedynie w niewielkich dawkach do okolo 5 mg. Jedna guma nikotynowa zazwyczaj zawiera właśnie do 5 mg nikotyny, natomiast w przypadku plastra, może być to ilość od 5 do 25 mg substancji, dlatego warto sprawdzić przed zakupem ilość substancji w plastrze nikotynowym. Niektórzy dzielą potem plaster dzielą na dwie części, aby nie przyjąć zbyt dużej ilości nikotyny jednocześnie.

Nikotyna ma stosunkowo krótki okres półtrwania. Działa prawie natychmiastowo, ale po około godzinie jej stężenie zaczyna spadać, a po kilku godzinach jej efekty znikają.

Skutki uboczne samej nikotyny

Jak zostało wspomniane powyżej, papierosy to zło z wieloma skutkami ubocznymi. Sama nikotyna również nie jest idealną substancją i także prowadzi do skutków ubocznych.

Przede wszystkim, nikotyna jest substancją psychoaktywną i jest silnie uzależniająca. Po regularnym zażywaniu, szybko się wyrabia tolerancja na nikotynę i aby uzyskać podobny efekt terapeutyczny, należy stosować coraz wyższą dawkę. Natomiast odstawienie nikotyny po dłuższym stosowaniu może spowodować zespół odstawienny, objawiający się rozdrażnieniem, słabszą koncentracją i poirytowaniem, czyli ironicznie efektami odwrotnymi od tych, które chcielibyśmy osiągnąć poprzez stosowanie nikotyny.

Ponadto, bardzo duże ilości nikotyny są śmiertelne. Niebezpieczna dawka wynosi około 0,5 – 0,75 mg na kilogram masy ciała, co zazwyczaj odpowiada około 40 mg – 60 mg przyjętej nikotyny.

Podsumowanie (TL;DR)

Nikotyna (nie papierosy) ma z pewnością pozytywne efekty stymulujące mózg i poprawiające zdolność uczenia się. Należy jednak zachować ostrożność z przyjmowaniem nikotyny jako nootropika, gdyż jest ona mocno uzależniająca, a tolerancja na nią wyrabia się stosunkowo szybko. Jeżeli chcecie spróbować, to rekomenduję przyjmowanie nikotyny za pomocą gumy nikotynowej – do 2-4 mg dziennie, pamiętając, aby po kilku tygodniach zrobić dłuższą przerwę od stosowania.

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165614705001288

https://examine.com/supplements/nicotine/research/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6018192/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1859921/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2946180/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3466669/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.