piracetam koncentracja

Piracetam – lek nootropowy z niewielką ilością skutków ubocznych

Piracetam jest lekiem o bardzo subtelnym i delikatnym działaniu, który jednak nie powinien spowodować znaczących skutków ubocznych. Jest używany do poprawy pamięci, zdolności uczenia się oraz zdolności werbalnych.

Czym jest piracetam i jak działa?

Piracetam, związek organiczny będący pochodną 2-pirolidonu o wzorze chemicznym C6H10N2O2, jest nootropikiem zaliczanym do grupy leków znanych jako racetamy (inne leki z tej klasy, to między innymi, fenylpiracetam czy aniracetam).

Specjalna struktura racetamów powoduje, że leki te mogą bezpośrednio wpłynąć na receptory w mózgu. Leki jak piracetam działają na tzw. receptory AMPA, które odgrywają rolę w transmisji sygnałów w mózgu. Poprzez stymulowanie lub powstrzymywanie niektórych rodzajów transmisji, piracetam może pomóc przy pogorszonych zdolnościach poznawczych oraz poprawić bystrość umysłu.

Historia piracetamu

Piracetam został odkryty w latach 50-tych ubiegłego wieku przez rumuńskiego chemika Corneliu E. Giurgea. Lek został wyselekcjonowany z kwasu γ-aminomasłowego GABA. Został stworzony, aby zaradzić symptomom związanym ze spadkiem funkcji poznawczych i chorobom związanym z napadami padaczkowymi

Obecnie lek jest sprzedawany pod różnymi nazwami handlowymi, m.in. Piracetam, Nootropil, Lucetam lub Geratam. Często jest przepisywany przez lekarzy rodzinnych i psychiatrów, aby zapobiec pogorszeniu funkcji kognitywnych u osób starszych.

Użycie i efekty działania piracetamu

Mimo że nie jest to nowy lek, obecnie dostępne badania nad piracetamem nie są do końca wystarczające. Większość badań jest przeprowadzona na niewielkiej próbie, a wiele z nich nie posiada grupy kontrolnej.

Niemniej, nawet te niepełne badania wskazują, że ten nootropik ma duży potencjał. Poniżej opiszę najważniejsze benefity piracetamu poparte badaniami naukowymi.

piracetam noopept

Funkcjonowanie mózgu

Producenci piracetamu reklamują, że jest to lek, który zwiększy możliwości mózgu i polepszy pamięć oraz zdolność uczenia się.

Jak wspomniano, badania w tym temacie nie są całkowicie wyczerpujące. Ale te które istnieją pokazują obiecujący obraz co do polepszenia zdolności umysłowych. Wskazują również, że piracetam jest bardziej efektywny, gdy jest połączony z choliną.

Kiedy organizm ludzki się starzeje, mózg staje się bardziej „sztywny”, przez co przetwarzanie nowych informacji staje się trudniejsze. Również choroby mózgu, takie jak Alzheimer, mogą powodować spadek jego elastyczności. Niektóre badania przeprowadzone na myszach sugerują, że piracetam zwiększa tą elastyczność i pomaga chronić te struktury, szczególnie w przypadku starszych mysz.

Inne badania wskazują, że piracetam polepsza przepływ krwi, co z kolei może prowadzić do poprawienia zdolności uczenia się. Naukowcy zwrócili również uwagę, że zwiększony poziom neuroprzekaźnika GABA odgrywa rolę w zdrowym śnie, stresie oraz lękach.

Przeprowadzone badania na ludziach dają nadzieję na pozytywny wpływ piracetamu. W jednym badaniu, 16 zdrowym osobom, które przyjmowały 400 mg piracetamu dziennie, nakazano naukę nowego zestawu słów. Po pierwszym tygodniu, nie stwierdzono pozytywnych efektów, lecz po dwóch zaobserwowano poprawioną zdolność do uczenia się nowych słów. Należy jednak zauważyć, że w tym badaniu nie było grupy kontrolnej, która korzystałaby z placebo.

W innym badaniu klinicznym, grupie 18 osób zmierzono zdolność do wykonywania pewnych czynności komputerowych wymagających zdolności analitycznych. W badaniu tym grupa, która spożywała piracetam poradziła sobie lepiej niż grupa korzystająca z placebo.

Trudności w uczeniu się

Niektóre osoby cierpią na problemy w uczeniu się, które powodują, że przyswajanie nowych informacji jest utrudnione. Inne osoby natomiast cierpią na dyslekcję, która dotyka obszary w mózgu odpowiedzialne za język i powoduje trudności w osiągnięciu biegłości w czytaniu i pisaniu.

Jedno z badań klinicznych przebadało wpływ piracetamu na 225 dzieciach (między 7 a 12 rokiem życia) z dysleksją. Dzieci, które korzystały z piracetamu podczas 36-tygodniowego badania wykazały poprawę pod względem czytania i pisania już po 12 tygodniu badania.

Spadek zdolności poznawczych

Kiedy się starzejemy, nasze ciało i umysł są negatywnie dotknięte tym procesem. Z każdym rokiem jest trudniej przebiec określony dystans, nauczyć się nowego języka czy przypomnieć niektóre informacje. Wiele badań wskazuje, że piracetam może pomóc w spowolnieniu procesu spadku zdolności poznawczych, między innymi w kwestii demencji oraz choroby Alzheimera.

Skutki uboczne piracetamu

Większość badań pokazuje jedynie niewielkie skutki uboczne związane z piracetamem. Jest on nietoksyczny i zwykle dobrze tolerowany przy spożywaniu zalecanych ilości. Najczęstsze skutki uboczne to mdłości, bóle głowy oraz biegunki. Kobiety w ciąży lub karmiące również nie powinny korzystać z leku.

W związku z faktem, iż piracetam nie jest suplementem diety, a lekiem, konsultacja z lekarzem jest wskazana przed korzystaniem.

Podsumowanie

Podsumowując, piracetam może nie jest „wonder drug”, który zmieni całkowicie Twoje życie, jednak biorąc pod uwagę jego niewielkie skutki uboczne oraz łatwą dostępność, warto dać mu szansę.

Lepszym lekiem, o podobnym działaniu, lecz znacznie silniejszym jest jednak Noopept, o którym możecie przeczytać w tym wpisie.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9037245/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3556550/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/826948/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9527146/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3305591/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12006732/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.