Pseudoefedryna obecna w lekach na katar polepsza zdolności umysłowe

Pseudoefedryna dostępna w lekach na katar  ma działanie prokognitywne nieco podobne do amfetaminy. Ale czy warto ją stosować do polepszenia zdolności intelektualnych?

Co to jest pseudoefedryna?

Pseudoefedryna jest syntetycznym związkiem chemicznym, którego główne działanie powoduje skurcz naczyń krwionośnych nosa i zmniejszenie objętość błony śluzowej, w rezultacie łagodzenie zatkanego nosa. Pseudoefedryna (jak również silniejsza od niej efedryna) łagodzi objawy między innymi kataru i alergii. Są one bardzo często używane w przeziębieniu.

Dlatego też w aptekach mamy sporo leków, które zawierają pseudoefedrynę i są dostępne bez recepty.

Pseudoefedryna – działanie na mózg

Poza głównym przeznaczeniem, pseudoefedryna ma wpływ na mózg podobny do amfetaminy – w większych dawkach pobudza układ współczulny, a przez to wywołuje euforię, polepsza nastrój, poprawia koncentrację oraz zmniejsza potrzebę jedzenia i snu. Przez niektórych jest porównywana swoim działaniem również do modafinilu lub piracetamu chociaż jej chemiczne działanie jest nieco inne.

Pseudoefedryna a efedryna

Substancją bardzo podobną do pseudoefedryny jest efedryna. Efedryna jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w niektórych gatunkach roślin z rodzaju Ephedra w przeciwieństwie do pseudoefedryny, która jest syntetycznym związkiem chemicznym. Działanie efedryny jest zwykle silniejsze niż pseudoefedryny, co oznacza, że ​​jest skuteczniejsza w łagodzeniu objawów chorób dróg oddechowych jak również jeszcze lepiej poprawia zdolności umysłowe. Jednak efedryna ma również poważniejsze skutki uboczne, przez co nie jest dostępna w lekach bez recepty. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na pseudoefedrynie (chociaż efedrynę opiszę być może innym razem).

Ciemna strona pseudoefedryny

Pseudoefedryna, pomimo udowodnionego działania na koncentrację, ma niestety szereg skutków ubocznych, w związku z czym nie jest formalnie zaliczana do nootropików, które nie powinny mieć poważnych skutków ubocznych.

Skutki uboczne mogą obejmować takie objawy, jak bóle głowy, bezsenność, drażliwość, nadmierne pocenie się i zaburzenia rytmu serca. Pseudoefedryna również nasilać objawy chorób serca i układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze i arytmia.

Pseudoefedryna może być również potencjalnie niebezpieczna dla osób z chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia i choroby afektywne dwubiegunowe. Może nasilać objawy tych chorób i prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego.

Bardzo istotne jest również potencjalne uzależnienie od pseudoefedryny – w przeciwieństwie do np. modafinilu czy psychodelików, pseudoefedryna może poważnie uzależnić. Odstawienie tej substancji po długotrwałym zażywaniu może objawiać się tzw. „grypą odstawieniową”, charakteryzującą się objawami takimi jak bóle głowy, drażliwość, zmęczenie, zaburzenia snu i apetytu.

W związku z jej właściwościami uzależniającymi, pod pewnymi względami podobnymi do amfetaminy, jest ona częściowo ograniczona do zakupu i apteki mogą sprzedać jednej osobie maksymalnie 720 mg pseudoefedryny. Efedryna z kolei została całkowicie ograniczona i obecnie można ją kupić tylko w lekach na receptę.

Leki dostępne w Polsce bez recepty, które zawierają pseudoefedrynę

Pseudoefedryna jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty, jednak w większości przypadków, jest ona tylko jednym ze składników i większość leków zawiera również ibuprofen, paracetamol lub leki przeciwhistaminowe.

Leki zawierające pseudoefedrynę to między innymi:

– Acatar

– Sudafed

– Ibuprom Zatoki

– Cirrus

– Gripex Hot

– Nurofen

Dawka, która może spowodować delikatne pobudzenie to już około 120 mg. Nie rekomendowałbym korzystania z o wiele wyższej dawki ze względu na możliwe skutki uboczne.

Podsumowanie

Podsumowując, nie polecam pseudoefedryny do ciągłego stosowania. Co prawda ma udowodnione działanie na koncentrację, ale skutki uboczne i możliwość uzależnienia powoduje, że zdecydowanie nie warto. Lepiej stosować bezpieczniejsze substancje, takie jak modafinil, piracetam lub naturalne suplementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.