modafinil-armodafinil

Znane osoby, które korzystały z modafinilu

Modafinil jest uważany za lek dla „bogatych i wpływowych” i wiele znanych osób ze świata biznesu, nauki i polityki z niego korzysta. Używanie tego typu substancji jest wciąż tematem tabu, więc większość się do tego nie przyznaje, ale poniżej opisuję osoby, co do których jest udowodnione, że korzystały z modafinilu lub armodafinilu (chociaż jest ich zapewne o wiele więcej).

Barack Obama

Barack Obama (jak również zapewne inni ważni amerykańscy politycy) prawdopodobnie korzystał z Provigilu, który jest amerykańską nazwą handlową modafinilu. Zostało to ujawnione w jego raporcie medycznym, w którym było napisane, że prezydent okazjonalnie korzysta z przepisanego mu leku na jet lag, czyli częstą zmianę stref czasowych.

Barack Obama modafinil nootropiki

Obama musiał często podróżować po świecie w różnych strefach czasowych, zatem był narażony na problemy ze snem związane z adaptacją do innej strefy. Modafinil, ze względu na jego właściwości pobudzające, sprawdza się bardzo dobrze w tym zakresie i jest przepisywany przez lekarzy między innymi, kiedy musisz pozostać wybudzony przez bardzo długi czas.

Z modafinilu prawdopodobnie korzystała również Hilary Clinton.

Joe Rogan

Zapewne najpopularniejszy podcaster na świecie jest zdecydowanym zwolennikiem modafinilu oraz innych nootropików i otwarcie mówił w swoich podcastach o korzyściach wynikających z korzystania z nich. Swoje doświadczenie z modafinilem opisywał między innymi następującymi słowami:

To nie jest jak kawa. Po prostu jesteś zajebiście skoncentrowany i to trwa przynajmniej 6 godzin!

Swoją drogą wiele podcastów Joe Rogana zawiera ciekawe informacje o nootropikach i biohakingu/samorozwoju, więc jak ktoś zna bardzo dobrze angielski, to je polecam.

Tim Ferris

Tim Ferris to kolejny słynny podcaster oraz mówca motywacyjny, autor słynnej książki „4-godzinny tydzień pracy”. Tak samo jak Joe Rogan, szczerze przyznaje, że korzysta z modafinilu. Używa modafinilu głównie okazjonalnie, w szczególności aby pozostać skoncentrowany i pobudzony w ciągu nocy.

Dave Asprey

Dave Asprey jest przedsiębiorcą i multimilionerem najbardziej znanym z bycia twórcą przepisu na „kuloodporną kawę” (bulletproof coffee), czyli połączenia kawy z olejem i masłem.

Dave jest również wielkim zwolennikiem modafinilu i korzystał z niego nawet dwa razy dziennie – rano i około południa (do 300-500 mg dziennie). Na swojej stronie internetowej pisze, że modafinil pomógł mu być osiągającym sukcesy przedsiębiorcą przy jednoczesnym zajmowaniu się rodziną i wychowywaniem dwójki dzieci.

Sportowcy: Kelli White i Barry Bonds

Modafinil jest traktowany jako środek dopingujący, gdyż poprawia wydolność organizmu i zwiększa ilość energii. Mimo zakazu jego stosowania na zawodach niektórzy sportowcy z niego korzystają – między innymi Kelli White – amerykańska sprinterka, złota medalistka mistrzostw świata na dystansie 100m i 200m oraz Barry Bonds – były amerykański baseballista. W przypadku obydwojga, na testach antydopingowych wykryto, że korzystali z modafinilu, co skończyło się dyskwalifikacjami.

Astronauci i piloci wojskowi

Astronauci przebywający wiele miesięcy na stacji kosmicznej są narażeni na brak rozróżnienia między dniem i nocą, a przez to na brak snu oraz zmęczenie. Podobnie jest z pilotami wojskowymi, którzy muszą wykonywać wielogodzinne misje wymagające dużej ilości energii i koncentracji bez możliwości odpoczynku. Dlatego też w przypadku tych dwóch profesji, modafinil się bardzo dobrze sprawdza. Jest on do użytku astronautów na stacji ISS, jak również dla pilotów sił powietrznych między innymi USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Indii, pozwalając im zachować koncentrację i czujność przez długi czas.

Pisarze i autorzy: M.J. Hyland oraz Johann Hari

Wielu pisarzy korzysta z modafinilu, który podobno pomaga przełamać tzw. „writer’s block”, czyli brak weny/zanik inwencji twórczej. Między innymi dziennikarka angielskiego Guardiana, M.J. Hyland oraz pisarz Johann Hari przyznają się do korzystania z modafinilu.

M.J. Hyland pisze na przykład, że modafinil potrafi spowodować, że „z totalnego zmęczenia przed zażyciem, zaczyna się czuć jak podczas swoich najlepszych dni” i że w pierwszych tygodniach korzystania z modafinilu, czuje „poczucie szczęścia, polepszonego nastroju oraz utrzymujący się efekt euforyczny”.

Johann Hari z kolei wspomina, że po wzięciu pierwszej tabletki najpierw przez godzinę porządkował dom, a następnie zabrał się za czytanie książki o fizyce kwantowej i teorii strun, którą skończył po 5 godzinach, a nie mógł się przez wiele miesięcy przemóc, aby ją przeczytać.

Wielu przedsiębiorców, managerów i specjalistów

Jest również sporo przedsiębiorców i innych „ludzi sukcesu”, którzy może nie są sławni na cały świat, ale którym modafinil pomógł wiele osiągnąć.

Dla przykładu przedsiębiorca Daniel Tenner wspomina, że używał modafinilu, gdy uruchamiał swój start-up, jednocześnie pracując na etacie w firmie konsultingowej. Codziennie wstawał o 4 rano, przez kilka godzin pracując nad swoim projektem, a następnie szedł do swojej codziennej pracy. Również w weekendy pracował nad założeniem swojej firmy i wspomina, że nie osiągnąłby tego, gdyby nie modafinil.

Również inny przedsiębiorca, Peter Borden uważa że modafinil dał mu koncentrację oraz energię, aby pracować dłużej i osiągnąć sukces.

Znacznie więcej osób, którzy się do tego nie przyznają

Prawdopodobnie znacznie więcej znanych osób korzysta z modafinilu, jednak ze względu na to, że jest to wciąż temat tabu, większość się tym nie chwali. Ja osobiście również nie chwalę się znajomym i rodzinie moimi biohakerskimi działaniami, gdyż mogłoby to być różnie odebrane, m.in. jako nieuczciwa przewaga.

Jednakże korzystanie ze wspomagaczy będzie coraz bardziej popularne, bardziej akceptowalne społecznie i dowiemy się może w przyszłości o innych osobach, które korzystało z modafinilu.

Przeczytaj także, co to jest modafinil, jak go używać oraz różnice pomiędzy modafinilem a armodafinilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.